Do kdy nutit puberťáka jezdit na dovolenou?

Iva Kyselá
13. 06. 2016

Pokud je něco z donucení, většinou to nezafunguje podle našich představ. Občas žijeme v přesvědčení, že i když se těm našim náctiletým s námi na dovolenou nechce, tak stejně se jim to nakonec bude líbit (nám se taky na tábory nejprve nechtělo - a nakonec to bylo bezva). Jasně může to vyjít, ale také výsledkem může být nepochopení a nesoulad na obou stranách.

A naše zkušenosti říkají, že je to zrádné taky v případě naší slušně vychované dcery, syna, kteří mají strach říct svým rodičům, že už je společná dovolená nebaví. Bojí se, že by jim ublížili, že by to rodiče mrzelo a byli smutní, a tak raději mlčí a kývou a otráveni jedou.

Podstatné na tom je, zda váš puberťák může vznést otázku, zda nemusí jet na dovolenou s vámi rodiči, ale třeba s kámoši? A jaká by byla odpověď?
 

Chceš jet s námi?

“Jsme u jádra věci. Pokud má vaše dítě pocit, že na dovolenou musí, protože je nedospělý a vy se o něj strachujete. Bude mít i dovolená nádech „musu“ a nechutný a znuděný výraz puberťáka nevylepší žádná exotická lokalita. Tomu se dá předejít jedině dohodou a základní otázkou. Chceš jet s námi?”
 

Důvěra je to, co puberťáci potřebují

Je těžké “pouštět uzdu” vlastním dětem, věřit jim, že nebudou s někým, kdo není pro ně vhodný, že si nebudou vymýšlet. A zároveň věřit sobě, že všechny představy nejhorších scénářů zvládneme. Důvěra je to, co puberťáci potřebují, protože jak jinak by se mohli seznámit s nástrahami života jinak, než že se do nich dostanou. A tady mohou zažít co znamená přebírat zodpovědnost za svůj život.
 

Otázka zněla, do kolika jezdit na společnou dovolenou s našimi dětmi? Záleží na tom, jak o svých dětech přemýšlíte. Zda jezdí s vámi na dovolenou, protože se bojíte je nechat samotné doma nebo někde s kamarády.  Zda je potřebujete mít pod kontrolou, nemají na vybranou. A nebo, protože se těšíte, že společně můžete prožít čas, sdílet, společně prožívat jinak než v běžném ročním provozu.

“Jestliže jsou děti pro vás respektovanými parťáky, tak se nedivte, že s vámi budou chtít jezdit na dovolenou hodně dlouho, protože jim zkrátka bude dohromady s vámi fajn. Doporučení, od kdy nenutit dítě jezdit na dovolenou, není ani tak dáno věkem dítěte, jak naším přemýšlením o dítěti.”
Bojíte se šikany a kyberšikany?
V našem ebooku se dozvíte o příčinách jejího vzniku, jak ji poznat a jaké má podoby. Přečtěte si, jak se všemi formami šikany bojovat a především jak jim předcházet.

Zadejte emailovou adresu kam vám můžeme ebook poslat.