Důslednost ve výchově

Katka Novotná
12. 05. 2017

Často slyšíme, že je třeba být důsledný ve výchově. Co je to ta důslednost a jaký je rozdíl mezi důsledností a přísností?

Důsledný/á neznamená být přísný/á

Přísný rodič si příliš nevěří a jeho hlavním prostředkem výchovy je strach, manipulace, vydírání. Nejčastějším donucovacím prostředkem pak odměna, trest.

Jeden příklad ze života: maminka pozoruje syna na gymnastice, jak cvičí. Má pocit, že nedává dostatečně pozor a z tribuny volá: „dávej pozor!, soustřeď se!“, později „Pepíku já tě varuju!!! nebude žádná zmrzlina!!!“, později: „cvič hezky!! nebo ty tu zmrzlinku nechceš??“, později: „půjdeš domů jestli nebudeš hezky cvičit“, později: „už toho mám dost!!! takže dneska žádná zmrzlina“, později: jdou spolu na zmrzlinu, ale příště!!!

Dáváme tolik „druhých šancí“, že děti mohou jen těžko rozpoznat, kdy mluvíme vážně. Mnohé děti i poté co dosáhnou dospělého věku očekávají, že je někdo zbaví zodpovědnost a bude jim dávat další šance.

Důsledný rodič si uvědomuje, že on sám je vzorem, modelem, učitelem svému dítěti. Jestliže něco řekne, tak to také dodrží. Je tedy ve svém chování důsledný. Rodiče si často stěžují, že sami mají potíž býti důslednými, protože jim z pusy vyletí slova, která pak nejsou schopni dodržet. (do konce týdne se nebudeš dívat na večerníček). Tady pomůže jednoduché pravidlo. “Říkejte dětem jenom to, co jste schopni dodržet.“ Zní to jednoduše, ale je potřeba, abyste byli k sobě důslední. Jenom tak se budou vaše děti tomuto modelu od vás učit.

Jaký je důsledný rodič

  • Důsledný rodič věří ve své rodičovské schopnosti a věří také dítěti - umožní dítěti nést důsledky za své činy, vede k zodpovědnosti (nechá předškolnímu dítěti vybírat oblečení podle jeho představ a vůbec se mu do toho neplete.)
  • Umí si s dítětem vytvářet dynamické hranice s respektem k jeho vývoji a potřebám (domluví se s dítětem, a předškolní dítě nachystá snídani pro celou rodinu, včetně krájení a mazání)
  • Věří, že výjimky jsou možné a otevřeně je komunikuje. (Dnes se Ti samostatně nepodařilo obléct, vidím, že jsi unavená. Pojď já Ti dnes pomůžu a příště to opět zvládneš sama.)
  • Uvědomuje si, že dělá chyby a že je to normální a totéž umožní svému dítěti - nenastavuje vzor dokonalosti. (Já jsem Ti slíbila, že Ti zkontroluji úkol a tak jsem se zabrala do čtení knížky, že jsem zapomněla. Moc mě to mrzí, příště budu pozornější.)
  • Je si vědom, že o některých věcech se nediskutuje. (Nenecháme batole přecházet samo přes cestu.)
  • Umí se s dítětem domlouvat a tvořit společné dohody a dopředu si řeknou, co bude, když dohodu nedodrží.

Jak je život každého člověka individuální, tak stejně jeho vztah k důslednosti bude jiný. V AkademiiRodicovstvi se nepřipojujeme k jednomu výchovnému směru. To nám umožňuje pracovat na konkrétních potřebách rodičů a vést je k tomu, aby si sami objevili, kde a kdy je pro ně užitečné být důsledným. Zatímco někdy je důslednost žádoucí nástroj jindy je naprosto neužitečný.  Zatím vším je uvědomění si, kam směřuje moje výchova. K důsledné poslušnosti nebo drzé a odvážné zodpovědnosti?

Máte problémy s výchovou svých dětí? A kdo je nemá? Svěřte se nám, poslechněte si příběhy jiných rodičů a zvažte rady zkušených lektorek na našich kurzech rodičovské výchovy.

Nabídka kurzů

Váháte? Nabízíme nezávaznou 45minutovou konzultaci zdarma. Přijďte a ptejte se. Jsme vám plně k dispozici.

Objednat bezplatnou konzultaci
Bojíte se šikany a kyberšikany?
V našem ebooku se dozvíte o příčinách jejího vzniku, jak ji poznat a jaké má podoby. Přečtěte si, jak se všemi formami šikany bojovat a především jak jim předcházet.

Zadejte emailovou adresu kam vám můžeme ebook poslat.