Mami, tati, jak je to s tím sexem?

Veronika Kaletová
16. 06. 2017

Mami, tati, jak se rodí děti?

Tato otázka zaskočí snad každého rodiče. Jen při myšlence na ni mu vyskočí kapka potu na čele a děsí se chvíle, kdy bude muset svému potomkovi na tuto otázku odpovědět. Sexuální edukace je v některých rodinách tabu a rodiče většinou spoléhají na to, že se děti o tomto tématu dozvědí více ve škole. Přesto však je velmi důležité, aby právě rodiče uměli o sexu se svými dětmi mluvit.

Z výzkumu, který v roce 1995 provedli Geasler, Dannison a Edlund vyplynulo, že pokud právě rodiče odpovídají svým malým dětem pravdivě na otázky týkající se sexuálních témat, děti se jako adolescenti budou cítit mnohem uvolněněji a budou otevřenější, pokud na toto téma s rodiči povedou rozhovor. Také lépe převezmou morální a hodnotový systém svých rodičů a budou v oblasti partnerských vztahů zdrženlivější.

Rozhodně to však neznamená, abyste vašemu 4letému drobečkovi dopodrobna vysvětlovali, jak se vyvíjí a rodí děti. Z toho byste byli rozpačití asi oba. Ale zkusit mu to přiblížit na nějakém vymyšleném příběhu nebo pohádce, tak aby to vaše dítě bylo schopno pochopit. A to nejdůležitější, být při tom pravdivý a upřímní.


V období puberty je komunikace mezi rodiči a dětmi na toto téma na místě. Ze své pracovní zkušenosti vím, že děti často vědí víc, než si jejich rodiče myslí, protože právě ti se o tom s dětmi stydí mluvit. Pokud však se svým puberťákem povedete otevřený a upřímný rozhovor na téma sexuální chování, posilujete tím jeho zodpovědný přístup. Právě ti puberťáci (adolescenti), jejichž rodiče s nimi o sexu nemluví, mají více pohlavních styků. Jak vyplynulo také z výzkumu Nolina a Petersona (1992) dívky, které se svými matkami mluvily o antikoncepčních metodách, je následně 2krát častěji používali než ty dívky, které s matkami nemluvily.

S dětmi byste však neměli mluvit jen o rizicích a dalších strašácích. Zkuste se s nimi bavit také o tom hezkém. Díky tomu v nich budujete pozitivní vztah k sexuálnímu chování, k partnerství a hlavně v nich budujete úctu k jejich vlastnímu tělu a posilujete jejich sebeúctu. Pro vaše dítě bude pak také mnohem snazší ztotožnit se s ženskou či mužskou rolí. Právě rodiče jsou ti, kteří mohou velmi ovlivnit sexuální vztahy svých dětí.

Pokud si přece jen nebudete jistí v kramflících a nebudete vědět, jak takový rozhovor vést, nebojte se kontaktovat naše odborníky a domluvit si osobní schůzku nebo se na vás budeme těšit na kurzech.

 
Bojíte se šikany a kyberšikany?
V našem ebooku se dozvíte o příčinách jejího vzniku, jak ji poznat a jaké má podoby. Přečtěte si, jak se všemi formami šikany bojovat a především jak jim předcházet.

Zadejte emailovou adresu kam vám můžeme ebook poslat.