S dětmi si hrajte na obchod, je to dobrý nástroj rozvoje finanční gramotnosti

Kateřina Libchtenberková, odborný garant a vedoucí expertního týmu projektu Finanční gramotnost do škol a Podnikavost.cz
06. 11. 2017

Určitě mi dáte za pravdu, že jakoukoliv schopnost či dovednost je nejlepší rozvíjet pomocí hry, dvojnásob to platí u malých dětí. A právě finanční gramotnost, ekonomické myšlení i podnikavost se dají rozvíjet hravě. Na trhu jsou dnes různé deskové a online hry. Poradíme vám, které v daném věku dítěte vybrat.

Předškolní věk

První hrou, kterou zvládnou už děti předškolního věku, je hra na obchod. Děti se díky této hře naučí, jak funguje nákup a prodej, a můžete je při tom učit, co má jakou hodnotu. Samozřejmě měly by umět počítat alespoň do deseti nebo znát čísla, jinak budete muset používat k placení například různě velké hromádky mincí, kamínků apod.

V každém hračkářství se dá dnes koupit pokladna s příslušenstvím, a dokonce i různé druhy zboží. A jestli jste zruční, můžete si zboží také vyrobit. Vaše ratolest se samozřejmě může přidat.

Dále s dětmi můžete hrát hry, které rozvíjí uvědomění si majetkových poměrů ve smyslu „moje“, „tvoje“, „naše“. Je možné vyzkoušet i výměnný obchod – „přines něco, co bys chtěl/a vyměnit za něco jiného“.

Náš tip na hru

Dejte dětem stejný obnos peněz a nechte je, aby nakoupily na večeři. Děti se naučí, jakou hodnotu mají jaké věci a že není vždy lehké koupit levně chutné jídlo.

Základní škola

Na 1. stupni základní školy můžete pokračovat v hraní na obchod – pro tuto věkovou skupinu existuje i ve formě karetní hry.

Pro školní děti jsou dobré hry typu Dostihy a sázky nebo Monopoly. Na tom se děti naučí základům podnikání a principy investování. Dnes už tyto hry existují v různých variantách, které můžete vzít i na cesty.

Vhodnou hrou je také Oeconomica, která rozvíjí ekonomickou gramotnost dětí, např. principy nabídky a poptávky, investic.

Základní a střední škola

Pro starší děti na přelomu základní a střední školy jsou vyvinuté již komplexní hry, jako je hra Cashflow nebo česká hra Finanční svoboda. Tuto hru vytvořili finanční poradci, odborníci na finanční trh. Hra velmi dobře rozvíjí znalost různých typů finančních produktů a pozitivních i negativních důsledků jejich pořízení. Navíc vše ukazuje na principu rodiny.

Pozor ale, tyto hry jsou složitější, je potřeba déle se věnovat proniknutí do pravidel. Jejich výhodou je to, že dobře kopírují reálný život.

On-line hry

Existují také různé on-line hry, kde např. založíte nějaký podnik (různé typy – od kavárny po továrnu) a musíte se starat o jeho chod. V rámci těchto her děti proniknou do procesů jednotlivých typů podniků a často musí pracovat s náklady a výnosy.

Z online her můžeme vyzdvihnout ještě hru Peníze kolem nás, se kterou pracují děti na některých školách.

Máte otázky, jsme tady pro vás v poradně nebo přijďte na kurz a proberte vše, co vás zájímá a trápí v roli rodiče.
Bojíte se šikany a kyberšikany?
V našem ebooku se dozvíte o příčinách jejího vzniku, jak ji poznat a jaké má podoby. Přečtěte si, jak se všemi formami šikany bojovat a především jak jim předcházet.

Zadejte emailovou adresu kam vám můžeme ebook poslat.