Vysvědčení se blíží I. část

Katka Novotná
20. 06. 2016

Protože ve čtvrtek na většině škol budou mít děti vysvědčení/roční hodnocení. Přinášíme vám náš pohled na toto téma.

Zkusme se na to podívat shora. Co pro vás jako rodiče vysvědčení znamená?

Znamená to jen shrnutí půlroční práce nebo vyvrcholení půlroční práce? A jaká jsou vaše očekávání s jakým vysvědčením dítě přijde domů a je vůbec možné, aby přišlo nějaké to “překvapení”?

A jak máte nastavenu zodpovědnost za školu? Pokud má zodpovědnost za školu vaše dítě - pak i vysvědčení k tomu patří. A není třeba dítě odměňovat či trestat. Je to jeho vysvědčení. Pokud však máte zodpovědnost vy nebo téma zodpovědnosti za školní výsledky není domluveno, pak je třeba zvolit takové nástroje, které vaše dítě dovedou k vámi očekávaným výsledkům.

Nejprve se pojďme podívat na tu variantu, kdy odpovědnost máte vy. Co si pod tím představit?

Toto téma jste s dítětem neprobírali. Do školy chodí, vy mu pomáháte s domácími úkoly, kontrolujete, zda-li má všechny školní povinnosti splněny, připomínáte mu, zda-li má nachystány všechny věci co bude potřebovat do školy, na trénink, pokud někde něco zapomene - snažíte se to sehnat, ráno jej budíte, snídani a svačinu děláte vy, aniž by vás o to dítě požádalo apod. Chcete, aby mělo dobré známky, aby se pak dostalo na lepší školu.

Nejčastěji využívané motivační nástroje:

  1. domlouváte mu, prosíte ho, snažíte se jej přesvědčit, vysvětlit důležitost situace, když nic nepomáhá
  2. křičíte, zakazujete TV, tablety, mobily, počítače či jakékoliv další možnosti trestů
  3. nebo se snažíte naopak děti motivovat penězi za dobré známky, dárky a jinak odměňovat

Proč nedoporučujeme trestat ani odměňovat za školní výsledky?

Jakou představu máte o vzdělání vašeho dítěte? Vidíte ho jako vysokoškoláka? Nebo stačí, aby dostudovalo základní, střední školu, vyučilo se řemeslu? Co pro vás jako rodiče vzdělání znamená? A kam vlastně dítě vedete? Zná tuto vaši představu samo dítě? Souhlasí s ní? Nebo je to téma, které není třeba řešit - protože zatím tomu ještě nerozumí a neumí domyslet důsledky?

Proč se na to ptáme, a co to má společného s odměnami a tresty? Myslíme si, že odměny a tresty jsou rychlým a efektivním nástrojem jak donutit dělat děti, co chcete vy. Stejně jako manipulace, citové vydírání atd. Zkrátka zařídí, že dítě bude mít strach z trestu, a proto se raději na písemku naučí. Ale my nechceme, aby se naše dítě bálo, chceme aby bylo šťastné. Aby uspělo v životě - aby se mu dařilo, až bude dospělý. Mělo dobrou práci, přátele, dobré bydlení.

Takže raději než tresty, rodiče volí odměny.

Když budeš mít maximálně 2 nebo samé jedničky na vysvědčení - dostaneš nový mobil. To je mimochodem dost podobné jako v práci - my pracujeme a za naše výsledky dostaneme plat = mzdu. Takže odměny vypadají jako cesta a navíc příprava na to, co ho v budoucnu čeká.

Má to jeden háček. A velký. Tušíte jaký?

Chybí tam možnost volby. Je to mocenské rozhodnutí, které říká. “Já chci, abys měl maximálně 2 nebo samé jedničky. A když je budeš mít, tak ti koupím ten nový mobil co chceš.” Tohle není jasně daný kontrakt před začátkem školy a dojednaný jako mzda v pracovní smlouvě. Když vám za vaši práci nabídnou minimální mzdu - tak někteří z vás odmítnou a budou hledat takovou práci, která bude alespoň splňovat nějaká kritéria. Nebo nepůjdeme do práce vůbec a raději začneme podnikat.

Ale, a to je důležité, vy nemůžete nechat toto rozhodnutí na dítěti - protože do školy chodit musí. To je dáno zákonem (alespoň základní vzdělání) a hlavně je v dnešní době vzdělání nezbytné. Vy chodit do práce nemusíte.

Takže nikdy nebude situace, kdy by šlo říci: “v pohodě jestli ti tato nabídka nesedí - rozmysli se, zkus se podívat co ti nabídnou jinde a dej nám s tátou vědět”.

Co doporučujeme

  1. buďte vůči dětem fér - do školy se musí, vy jste za něj zodpovědní a pokud chcete, aby mělo dobré známky (aby pak mělo dobrou práci, aby…) - tak mu to řeknete a veďte ho tam.
  2. nezničte si kvůli tlaku na výkon/školní prospěch to nejcennější - vztah a důvěru se svými dětmi. Raději si vytvořte prostor, který bude jen váš a vašeho dítěte a se stejnou energií a vírou v lepší budoucnost budujete s ním vztah. Třeba hraním počítačových her, třeba tancem, třeba kreslením nebo blbnutím. Cokoliv vám sedí, cokoliv vymyslíte, je dobře.

Protože, když se to první nepovede (a občas i přes veškerou snahu rodičů, se to stává), je na čem stavět, je čeho se držet a to je v jádru věci to, co chceme - mít šťastné děti, mít šťastnou rodinu a fajn vztah jako dobrý základ. Nemyslíte? Takže co pro vás jako rodiče vysvědčení znamená?
Bojíte se šikany a kyberšikany?
V našem ebooku se dozvíte o příčinách jejího vzniku, jak ji poznat a jaké má podoby. Přečtěte si, jak se všemi formami šikany bojovat a především jak jim předcházet.

Zadejte emailovou adresu kam vám můžeme ebook poslat.