Vysvědčení se blíží! (šifra)

25. 06. 2017

Zkusme se na to podívat shora. Co pro vás jako rodiče vysvědčení znamená?

Znamená to jen shrnutí půlroční práce nebo vyvrcholení půlroční práce? A jaká jsou vaše očekávání s jakým vysvědčením dítě přijde domů a je vůbec možné, aby přišlo nějaké to “překvapení”?

A jak máte nastavenu zodpovědnost za školu? Pokud má zodpovědnost za školu vaše dítě - pak i vysvědčení k tomu patří. A není třeba dítě odměňovat či trestat. Je to jeho vysvědčení. Pokud však máte zodpovědnost vy nebo téma zodpovědnosti za školní výsledky není domluveno, pak je třeba zvolit takové nástroje, které vaše dítě dovedou k vámi očekávaným výsledkům.

Nejprve se pojďme podívat na tu variantu, kdy odpovědnost máte vy. Co si pod tím představit?

Toto téma jste s dítětem neprobírali. Do školy chodí, vy mu pomáháte s domácími úkoly, kontrolujete, zda-li má všechny školní povinnosti splněny, připomínáte mu, zda-li má nachystány všechny věci co bude potřebovat do školy, na trénink, pokud někde něco zapomene - snažíte se to sehnat, ráno jej budíte, snídani a svačinu děláte vy, aniž by vás o to dítě požádalo apod. Chcete, aby mělo dobré známky, aby se pak dostalo na lepší školu.

Nejčastěji využívané motivační nástroje:

  1. domlouváte mu, prosíte ho, snažíte se jej přesvědčit, vysvětlit důležitost situace, když nic nepomáhá
  2. křičíte, zakazujete TV, tablety, mobily, počítače či jakékoliv další možnosti trestů
  3. nebo se snažíte naopak děti motivovat penězi za dobré známky, dárky a jinak odměňovat

Proč nedoporučujeme trestat ani odměňovat za školní výsledky?

Jakou představu máte o vzdělání vašeho dítěte? Vidíte ho jako vysokoškoláka? Nebo stačí, aby dostudovalo základní, střední školu, vyučilo se řemeslu? Co pro vás jako rodiče vzdělání znamená? A kam vlastně dítě vedete? Zná tuto vaši představu samo dítě? Souhlasí s ní? Nebo je to téma, které není třeba řešit - protože zatím tomu ještě nerozumí a neumí domyslet důsledky?
Bojíte se šikany a kyberšikany?
V našem ebooku se dozvíte o příčinách jejího vzniku, jak ji poznat a jaké má podoby. Přečtěte si, jak se všemi formami šikany bojovat a především jak jim předcházet.

Zadejte emailovou adresu kam vám můžeme ebook poslat.