Poradna

9 letý syn má se vším problém

Katka Novotná, 16.11.2021

Někdy máte pocit, že je všechno špatně. Dětem zdánlivě nic nechybí, ale přitom jsou pořád se vším nespokojené. Nic jim není po chuti, vyvolávají zbytečné konflikty. Ani se sourozenci už nevychází. Co s tím?

Váš příběh:

Se starším synem, kterému bude v lednu 9 let máme určité potíže již od malička. Je hodně složitá povaha. Poslední dobou se ale vše zhoršuje. Neposlouchá, odmlouvá, je drzý, křičí na mne. Se vším má problém. Psát úkoly je problém, jít si vyčistit zuby je problém, není k večeři to, co má rád, je problém... skoro všechny běžné a každodenní činnosti jsou problém. Přitom je to chytrý kluk, inteligentní, ve škole ho chválí, i když má opět trochu problém s chováním a s autoritou. Mladší bráška si s ním nechce hrát, nechce vedle něj třeba ani sedět, protože ho hned provokuje, trápí a dráždí... Už si nějak nevím rady, co s ním...nepomáhá nic, po dobrém, ani po zlém. Pořád se na sebe snaží upoutat pozornost, zlobením, křičením, dupáním po schodech... Přitom se mu snažíme věnovat, maximálně co to jde. Moc děkuji za radu či nápad, jak na něj. Martina 

Co my na to?

Milá Martino, děkujeme za důvěru se kterou se obracíte na poradnu Akademie rodičovství. 

Synovi je 9 let, to už je velký kluk, důvodů proč se takto chová může být více a já mám jen pár vašich řádků. Což není moc a uvědomuji si, že mnoho informací mě chybí. Takže zkusím nabídnout pár námětů a vy uvidíte, co vám, tak nějak padne do oka a můžete zkusit. Všechny se doplňují a doporučuji je vnímat jako komplex nikoliv si volit jen jeden bod. Případně můžete zvážit osobní návštěvu se synem v poradně u nás, nebo v místě bydliště. 

Co myslíte Vy, že Vám se snaží syn komunikovat. Děti většinou nic bezdůvodně nedělají.  Všechny projevy nazvěme je “nevhodné chování”, které popisujete jsou způsobem komunikace. Syn vám chce něco říci, něco jej trápí, jsou nenaplněny základní potřeby - jaké si myslíte že to jsou? Nabízím pohled jak „s ním“ místo jak „na něj“.

Když křičí, je drzý, je problém s úkoly, zuby....jak reagujete vy? Doporučuji popsat synovu emoci tj. přijmout jeho pocity a pak se ptát co potřebuje nebo vymezit hranici. 

Přijetí pocitů

  • doporučení je pojmenovat pocity, záměry nebo očekávání dítěte např.: Asi se ti nelíbí,...že si máš jít čistit zuby... Asi jsi naštvaný,.......Asi jsi čekal, že ….. Ty ji moc chtěl mít ……Přál sis mít ….. Vidím, že jsi smutný, když …Pojmenování toho, co prožívá adresujte přímo dítěti a používejte 2. osobu – ty. Jde o oznamovací věty.  Nevadí, že se do prožívání „netrefíte“ přesně – syn případně své pocity/záměry nebo očekávání upraví sám.

Podpora/vymezení hranic

  • buď lze nabídnout podporu – můžu ti nějak pomoci? Co by ti pomohlo? Co teď navrhuješ za řešení? 
  • Nebo naopak pokud jde o nevhodné chování dítěte tak reagovat – například – Asi jsi na bráchu naštvaný, ale nemůžeš ho strkat! 

Pokud se začne před Vámi předvádět, tak za ním jděte a zeptejte se, že vidíte, že něco od Vás potřebuje, co to je? Tím nejspíš zpět zapojíte jeho přemýšlení a emoce ustoupí. Zároveň mu tím projevíte zájem viz níže potřeby.

Co mě dalšího napadá: synovi chybí jasné, pevné, ale pružné hranice.

Zkuste si odpovědět na tyto otázky: Jak vy přemýšlíte o hranicích? Co to pro vás hranice jsou? Jak je synům nastavujete v praxi? Vychováváte syny sama, s otcem, ve střídavé péči… Jakou roli hraje v životě vašich synů otec? Co otec se syny podniká, jak se jim věnuje?

Hranice není trest, hranice je bezpečný prostor pro všechny. Dítě zde může při objevování sebe a světa jít až na hranu, a přesto se cítit bezpečně. A je jedno, zda to dělá batole nebo puberťák.  Batole se vzteká, puberťák je drzý a tváří se kysele – a oba to dělají tak dlouho, až narazí na naši trpělivost (nebo hranici, chcete-li). A takhle si testují své pole působnosti. Kam až mohou zajít. (přesně jak popisujete v emailu i u vašeho syna). Je to místo, kde se potkávají Vaše potřeby s potřebami dítěte. Dítě se skrz hranice učí zodpovědnosti, sebeovládání, naučí se respektovat pravidla a normy, seznámí se s hodnotami. Není to špatně, je to proces učení. My rodiče nastavujeme hranice pevné a pružné a děti testují tuto pevnost a pružnost. Je to proces. 

Buďte důslední/á. Nastavte pravidla a ty dodržujte. Nechte, ať se syn vypořádává s přirozenými důsledky svých činů.  Učí se tak zodpovědnosti.

Další z možností je, že syn nemá naplněny základní potřeby, uznání, lásky, bezpečí a jistoty. Děti, ale i většina dospělých, neumí mluvit o svých potřebách. Co ale umíme je prožívat strach, když nejsou naplněny a obviňovat druhé, nebo se nějak chovat - třeba upoutávat pozornost. A tím děti doufají, že si toho někdo všimne a situace se změní. Píšete, že se synovi věnujete, o tom nepochybuji. Ale klíčové je, jak toto věnování prožívá syn. Jestli on nevěří, že jej máte rádi (i když vy máte), tak rozhodující je jak to vnímá syn. Cítí vaši lásku vás syn ve svém srdci? 

Doporučení je - projevovat synovi zájem formou ocenění: Několikrát za den, aspoň 3x si všímejte, co syn udělal schopně, sám, dobře, s úsilím, vytrvalostí, řekl si o pomoc. Mluvte o tom a popište to, líbí se mi, žes….všimla jsem si že…… slyšela jsem jak….

Co má doma sám na starost? Za jakou činnost má doma zodpovědnost? Co dělá úplně sám? (myčka, třídění prádlo, koše…..)

Je toho hodně. Jak jsem psala výše je to soubor věcí, vybrala jsem ty klíčové, všechny mohou pomoci - i jedna, kterou si vyberete a začnete. Kdybyste se v tom ztrácela, není problém se spojit online a vše v klidu probrat. Online poradenství je placená služba. Výhodou je dialog, ten v psané formě chybí. Dejte vědět jak se vaší rodině daří. Budeme držet pěsti. 

Vše dobré, především hodně zdraví. Srdečně, Katka

Zpět na výpis

Jsme Akademie rodičovství

Jsme soukromá rodinná poradna. Pomáháme rodičům s výchovnými problémy. Aby se vám spolu dobře žilo a měli jste šťastnou a spokojenou rodinu. Každý výchovný problém má řešení – přijďte do kurzu nebo se objednejte do poradny. Jsme tu pro vás a pomůžeme vám se vším co vás zajímá a trápí.

V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat, naši odborníci se vám budou ihned věnovat.

Kontaktujte nás

Přihlaste se k newsletteru

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Máte otázku? Ozvěte se nám

Chcete poradit, přihlásit se na seminář nebo objednat na konzultaci?
Těšíme se na setkání s vámi.