Poradna

Máme doma Mimoně

Iva Kyselá, 26.10.2019

Syn chodí do 3. třídy, je chytrý a učení mu jde snadno. Ale je také často nesoustředěný, zamyšlený, k tomu je zároveň upovídaný a taky pomalejší, na vše potřebuje čas. My jsme si na to doma už zvykli, ale ve škole s tím jsou velké problémy.

Dobrý den, náš problém by se dal shrnout: "Máme doma Mimoně". Syn chodí do 3. třídy, je v lecčem velmi chytrý a učení mu jde snadno. Ale je také často nesoustředěný, zamyšlený, k tomu je zároveň upovídaný a taky pomalejší, na vše potřebuje čas. Tyto vlastnosti způsobují čím dál větší problémy ve škole. Nosí často poznámky ("vyrušuje", "neměl sešit" apod.) a dostává ve škole tresty. Děje se mu to odmalička, ale doma jsme si jaksi zvykli. Vyzkoušeli jsme to řešit po zlém, po dobrém, ale nic nemá moc efekt a jaksi se smiřujeme s tím, že takový prostě je, každý máme své silné a slabé stránky. Ale to paním učitelkám na výzvy typu "domluvte mu" asi stačit nebude. Je něco, co můžeme udělat, abychom synovi pomohli dopady jeho povahových rysů alespoň na školský systém nějak zmírnit, aby neměl problémy, které se obávám, že by se do budoucna mohly ještě zvětšovat? Aby třeba neztratil touhu po vzdělávání a nezačal mít ke škole odpor? Předem moc děkuji, B.

Milá B.,

včera jsme měli seminář pro rodiče ve škole, kde byly přítomné i paní učitelky 1.-3. třídy. Všechny se jednoznačně shodly na tom, že největším úskalím dnešních dětí je malá pozornost, krátká doba soustředění, roztěkanost, nedotahování úkolů do konce.
Píšete, že syn je v lecčem velmi chytrý a učení mu jde snadno, což je super.
Nabídnu Vám několik inspirací, je však možné, že něco z toho jste už dělali. Nevadí, zkuste znovu. Synova zralost se vyvíjí a co nezafungovalo před měsícem, může být teď jinak.

Syn ví, že mu říkáte Mimoň? Pokud ano, můžete s tím začít pracovat. Mimoň nebude syn, ale pojmenování toho, co mu ve škole způsobuje poznámky a nesoustředěnost. "Zase přišel za mnou Mimoň". Doma si nakreslíte na velký papír Škálu = úsečku 0-10. A tu společně popíšete tím, co se ve škole děje, například takto:

0 - poznámka, na nic jsem se nesoustředil
1- poznámka, skoro na nic jsem se nesoustředil
2 - vyrušoval jsem, poznámka
3 - vyrušoval jsem a nestíhal
4 - bavil jsem se s kamarádem, nedodělal úkol
5 - Vyrušoval jsem jenom v jednom předmětu a nestihl jsem si zapsat domácí úkol
6 - ???
7 - dodělal jsem úkol, bavil jsem se při hodině
8 - dodělal jsem úkol, dával jsem pozor
9 - skoro ve všech předmětech to bylo v pohodě, paní učitelka si všimla, že mám všechno hotové
10 - paní učitelka mě ocenila, že jsem odevzdal práci včas, nevyrušoval jsem

Velmi užitečné by bylo, kdyby si to podle tohoto vzoru syn společně s Vámi sám popsal, protože tam bude to jeho,co se mu děje.

Syn si nakreslí Mimoně a vystřihne. Jakmile přijde ze školy, tak se ho zeptáte například takto:

Jak jsi prožil den? Přišel Mimoň?

Kde mezi 0-10 jste spolu byli? A jak sis s tím poradil?

Jak ti můžu pomoct, aby zítra Mimoň ve škole nepřišel?

Může to být pro vás oba milá a příjemná hra. Synovi vyjádříte povídáním zájem o něj. A protože Mimoň není v tomto případě syn, ale to něco, co synovi znepříjemňuje život, může se naučit s tím pracovat. Poslat pryč i přivolat. A hlavně, nebude to nálepka: "Ty jsi Mimoň". Ta by se mu těžko odstraňovala a mohla by právě zapříčinit potíže v budoucnu.
Smyslem je pomalounku trénovat trpělivost, soustředěnost, dotahování do cíle.
Jakmile se syn bude aspoň občas pohybovat mezi body 5 - 10, tak je to skvělá zpráva.
Pokud jsem tento způsob externalizace dostatečně nevysvětlila, tak zavolejte nebo napište. Takto to zkoušejte po dobu, dokud neuvidíte první zlepšení. Potom ještě nějaký čas setrvejte.
Určitě k tomu ještě u syna najděte alespoň jednu věc, za kterou byste jho za den ocenila, že se Vám líbí, jak udělal apod.
Krásně si syn procvičí trpělivost na přišívání knoflíků, společenské hře Double nebo společném pečení bábovky s Vámi.
A bylo by fajn zůstat v kontaktu s námi. Dejte nám, prosím, zpětnou vazbu, co se daří.
Držím palce a věřím, že budete důsledná, aby se syn důslednosti od Vás mohl učit.
Klidné a radostné dny se synem, srdečně Iva

Zpět na výpis

Jsme Akademie rodičovství

Jsme soukromá rodinná poradna. Pomáháme rodičům s výchovnými problémy. Aby se vám spolu dobře žilo a měli jste šťastnou a spokojenou rodinu. Každý výchovný problém má řešení – přijďte do kurzu nebo se objednejte do poradny. Jsme tu pro vás a pomůžeme vám se vším co vás zajímá a trápí.

V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat, naši odborníci se vám budou ihned věnovat.

Kontaktujte nás

Přihlaste se k newsletteru

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Máte otázku? Ozvěte se nám

Chcete poradit, přihlásit se na seminář nebo objednat na konzultaci?
Těšíme se na setkání s vámi.