Často se ptáte, jaký vliv bude mít na děti odloučení od matky, které nastane při rozchodu rodičů a jejich střídavé péči. Tady je jeden váš příběh a několik našich rad.
Váš příběh:
„Otec opustil dítě v 10 týdnech, pak za ním chodil na návštěvy, ale dítě si ho moc nevšímalo, stále ho bere spíše jako kamaráda na hraní. Teď si ho otec přeje brát k sobě i přes noc. Myslím, že k němu dítě nemá citový vztah, nespí ani u babičky, se kterou vyrůstá od malička, na otce si ani nevzpomene. Jaký vliv bude mít na tří leté dítě odloučení od matky v takové situaci? Co mám dělat?“
Co my na to:
Je pochopitelné, že jste v rozpacích, jak se k situaci u dítěte postavit. Moc vám děkuji za váš dotaz.
Je dobře, že se otec dítěte vyskytoval v životě dítěte a hrál si s ním. Citový vztah je dlouhodobý proces a vztah vašeho dítěte se svým tátou je na počátku. Ovlivní jej mnohé:
- Jak vy o otci přemýšlíte?
- Jak o něm mluvíte?
- Jakou v něj máte důvěru?
- Jak chcete vztah podporovat?
... Od toho se bude odvíjet vaše chuť podpořit dítě, aby zvládlo u táty přespat. Opravdu hodně záleží na tom, zda si chcete dítě “přivlastňovat” a činit ho na sobě hodně závislým, nebo chcete, aby postupně zvládalo odpoutávání. (školka, spaní u babičky, u táty, později u kamarádek)
Zdůrazňuji POSTUPNĚ. Přikláním se k názoru, že otec dítěte je v jeho životě důležitý a ve věku 3 let to bude hodně o hraní a legraci. A nejspíš mu nabídne jiný model než má s Vámi. Důležitá je právě ta pestrost, aby se pomaloučku vaše dítě naučilo užívat si různých mezilidských vztahů.
Z toho, co čtu z Vašich slov mám představu, že to, aby Vaše dítě bylo přes noc s tátou je náročná zkušenost i pro Vás. Jste na sebe možná hodně napojení, a proto je tak důležité, abyste i vy s tím byla v pohodě. Od vystrašené nejisté mámy se bude děťátku těžko odcházet.
Pokud o tátovi svého dítěte přemýšlíte, že je zodpovědný a má své dítě rád, tak Vaše sebejistota pomůže dítěti ho podpořit.
Vzhledem k tomu, že máte dítě ve výlučné péči a je to malé dítě, určitě je užitečné domluvit si s otcem dítěte běžná pravidla (klidně v psané podobě):
- ohledně spánku
- bezpečí
- jídla
- oblékání
- neuklidnitelnému pláče
- úrazu
- nemoci apod.
Z vývojového hlediska to mají děti různě díky tomu, že vyrůstají v jiném prostředí, s různými zkušenostmi.
Nejvíce negativně na děti působí křik, hádky, nevlídné prostředí. Proto jsme na začátku položili otázky, které Vás mohou navést.
Upřímně vám přeji, ať vše zvládnete a máte radost ze sebevědomého dítěte, které má radost ze života! Neváhejte se na nás obrátit nebo přijít na některý z našich seminářů.
Témata
Jsme Akademie rodičovství
Jsme soukromá rodinná poradna. Pomáháme rodičům s výchovnými problémy. Aby se vám spolu dobře žilo a měli jste šťastnou a spokojenou rodinu. Každý výchovný problém má řešení – přijďte do kurzu nebo se objednejte do poradny. Jsme tu pro vás a pomůžeme vám se vším co vás zajímá a trápí.